به نقل از “استپ تو هلث“، در شرایطی که اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرند، بسیاری از اختلالاتی که در زیربغل نمایان می‌شوند می‌توانند به بروز مشکل در بدن اشاره داشته باشند. این بو در بسیاری از ما وجود دارد که برای از بین بردن آن کاری انجام نمی‌دهیم.

زیربغل بخشی از بدن است که معمولا هم به دلایل بهداشتی و هم زیبایی به خوبی از آن مراقبت می‌کنیم. به واسطه تعداد زیاد غدد عرق، میزان ترشح مایعات در زیربغل زیاد است که می‌تواند موجب شکل گیری بوهای ناخوشایندی شود. اما این بخش از بدن می‌تواند نشانه های هشدار دهنده درباره سلامت کلی شما نیز ارائه کند.

به نقل از “استپ تو هلث“، در شرایطی که اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرند، بسیاری از اختلالاتی که در زیربغل نمایان می‌شوند می‌توانند به بروز مشکل در بدن اشاره داشته باشند. این بو در بسیاری از ما وجود دارد که برای از بین بردن آن کاری انجام نمی‌دهیم.

بوی بد زیربغل

بوی بد زیربغل شرایطی شایع برای بیشتر افراد به ویژه در ماه های گرم سال است و تقریبا همه ما آن را تجربه کرده ایم. انباشت عرق روی سطح پوست و گرما محیطی ایده‌آل را برای رشد باکتری ها فراهم می‌کند که به بوی ناخوشایند زیربغل منجر می‌شود. این مشکل به راحتی و از طریق استحمام و البته استفاده از محصولات ضد تعریق برطرف می‌شود. اما زمانی که بوی بد بسیار قوی و پایدار است، این امکان وجود دارد که بدن از این طریق به بروز مشکل در تیروئید یا تغییرات هورمونی اشاره داشته باشد.

اگر بوی زیربغل مانند میوه فاسد یا لاک ناخن است، ممکن است با مشکلی که به نام کتواسیدوز شناخته می‌شود، مرتبط باشد که بر توانایی بدن بر پردازش قندها تاثیر می‌گذارد. بوی بد زیربغل می‌تواند به عنوان یک هشدار سلامت عمل کند زیرا ممکن است نشانه ای از دیابت یا پیش دیابت نیز باشد.

خارش

احساس خارش در زیربغل می‌تواند به واسطه ظاهر شدن دوباره موهای این قسمت پس از اصلاح شکل بگیرد. اما خارش زیربغل می‌تواند به عنوان یک نشانه هشدار دهنده سلامت نیز عمل کند. به طور معمول، خارش زیربغل نشانه ای از تحریک شدن پوست است. این می‌تواند به واسطه سوختگی های ناشی از اصلاح با تیغ یا واکنشی به مواد شیمیایی در برخی کرم ها و دئودورانت ها رخ دهد.

با این وجود، خارش مداوم همراه با لکه های قرمز و سلول های مرده پوست، می‌تواند به رشد قارچ در این بخش از بدن اشاره داشته باشد. در این مورد، مراجعه به پزشک ضروری است زیرا ممکن است به تجویز دارو برای مقابله با باکتری ها و قارچ ها نیاز باشد.

درد

احساس درد در زیر بغل می‌تواند به واسطه دردهای عضلانی ناشی از فشار فیزیکی به قسمت بالایی بدن رخ دهد. این شرایط بین افرادی که زیاد اشیا سنگین بلند می‌کنند یا طی تمرینات ورزشی با وزنه زیاد کار می‌کنند، شایع است. این نوع درد گاه و بیگاه شکل می‌گیرد و به طور معمول با استراحت کافی بهبود می‌یابد. اما اگر درد زیربغل به مشکلی پایدار تبدیل شده و افزایش می یابد، بهترین گزینه مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط است.

در برخی موارد، درد زیربغل ممکن است نشانه ای از گره های لنفاوی متورم یا شکل‌گیری ضایعات در این بخش از بدن باشد. برای پیشگیری از کشیدگی زیربغل، گرم کردن و سرد کردن بدن پیش و پس از انجام تمرینات ورزشی را فراموش نکنید.

راش های پوستی

محیط گرم و مرطوب زیربغل می‌تواند خطر مواجهه با عفونت های مخمری را افزایش دهد. به مرور زمان، این شرایط می تواند موجب راش های پوستی همراه با علائم دیگر از جمله خارش، قرمزی و کهیرهای کوچک شود. این واکنش ها می‌تواند در نتیجه یک آلرژی، گرمای بیش از حد یا سائیدگی پوست نیز رخ دهند.

توده ها و التهاب

زمانی که فولیکول ها مسدود شده و از خروج مو از سطح پوست جلوگیری می‌شود، برآمدگی هایی کوچک در زیربغل شبیه به آکنه می‌توانند شکل بگیرند. این شرایط می‌تواند دردناک باشد و در صورت عدم درمان مناسب می‌تواند عفونی شود. لایه برداری پوست تا زمانی که مو امکان خروج داشته باشد به جای خارج کردن آنها با موچین توصیه می‌شود.

از سوی دیگر، شکل‌گیری توده یا برآمدگی با اندازه ای قابل توجه می‌تواند یک نشانه هشدار دهنده از بروز مشکل در دستگاه لنفاوی باشد. اگر این توده ها به راحتی احساس می‌شوند، این می‌تواند نشانه‌ای از گره های لنفاوی ملتهب باشد. بنابر اطلاعات ارائه شده از سوی کلینیک مایو، این شرایط نشان می‌دهد که بدن در تلاش برای مبارزه با یک بیماری یا عفونت است.

اگر این توده ها از بین نروند، ممکن است نشانه‌ای از مشکلات سلامت جدی‌تر باشند. شکل‌گیری یک توده یا برآمدگی برای چند روز یا چند هفته می‌تواند به یک عفونت جدی یا حتی یک تومور بدخیم اشاره داشته باشد. توجه ویژه ای به این شرایط داشته و برای بررسی دقیق به پزشک مراجعه کنید. داکتر می‌تواند به تشخیص دلیل بروز و ارزیابی شدت آن کمک کند.

  • منبع خبر : steptohealth