رئیس جمهور افغانستان پس از دیدار با امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان گفت که این کشور از آتش‌بس فوری در کشور همسایه‌اش حمایت می‌کند. به گفتۀ آقای غنی، این پیام روشنی برای طالبان و طرفداران این گروه است. دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری به رادیو آزادی گفت که رئیس‌جمهور غنی در این سفرش […]

رئیس جمهور افغانستان پس از دیدار با امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان گفت که این کشور از آتش‌بس فوری در کشور همسایه‌اش حمایت می‌کند. به گفتۀ آقای غنی، این پیام روشنی برای طالبان و طرفداران این گروه است.
دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری به رادیو آزادی گفت که رئیس‌جمهور غنی در این سفرش در نهمین نشست روند استانبول ـ قلب آسیا اشتراک و سخنرانی می‌کند: “این سفر دو رزه است. رئیس جمهور غنی در کنار اشتراک در نشست با رئیس جمهور تاجیکستان، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان این کشور دیدار و در پیوند به گسترش روابط هر دو کشور گفت‌وگو خواهد کرد.”

در نشست روند استانبول ـ قلب آسیا به شمول کشورهای همسایۀ افغانستان، اتحادیۀ اروپا، ناتو، امریکا، بانک انکشاف آسیایی، بانک جهانی و سازمان همکاری‌های اسلامی، وزیران خارجه، سفیران و نمایندگان خاص ۵۰ کشور و سازمان اشتراک کرده اند.

در روز نخست این نشست یعنی امروز دوشنبه کشورهای اشتراک‌کننده در باره اعلامیۀ مشترکی کار می‌کنند. اما نشست اصلی کنفرانس فردا سه‌شنبه برگزار می‌شود که در آن رئیس جمهور غنی و امام‌علی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان و مقام‌های دیگر کشورها سخنرانی خواهند کرد.

اما در حالی که گفت‌وگوهای صلح افغانستان نسبت به هر زمان دیگر به مرحلۀ حساس رسیده و انتظار می‌رود که نشست استانبول هم هفتۀ آینده در باره روند صلح افغانستان برگزار شود.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت: “هدف اصلی‌اش حمایت از گفت‌وگوهای جاری صلح افغانستان، تقویت این روند و موفقیت آن و به میان آمدن و استمرار اجماع کشورهای منطقه و جهان در راستای تقویت این روند است. دیگر هدف مهمش تقویت همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی کشورهای منطقه است.”

حکومت افغانستان انتظار دارد که این نشست در راستای به میان آمدن موضع واحد در میان کشورهای مهم منطقه در مورد روند جاری صلح کمک کند.