روسیه اعلام کرد از شهر مهم خرسون اوکراین عقب نشینی می کند. با این حال همچنان این شهر در کنترل ارتش روسیه است. به گزارش سفیر، این یک شکست بزرگ برای روسیه به شمار می رود. روسیه حدود یک ماه قبل، منطقه خرسون را بخشی از خاک خود اعلام کرده بود. وزیر دفاع روسیه سرگی شویگو […]

روسیه اعلام کرد از شهر مهم خرسون اوکراین عقب نشینی می کند. با این حال همچنان این شهر در کنترل ارتش روسیه است. به گزارش سفیر، این یک شکست بزرگ برای روسیه به شمار می رود. روسیه حدود یک ماه قبل، منطقه خرسون را بخشی از خاک خود اعلام کرده بود.

وزیر دفاع روسیه سرگی شویگو چهارشنبه شب این عقب نشینی را اعلام کرد. وزیر دفاع روسیه خطاب به فرمانده جنگ گفت: “عقب نشینی نظامیان را اجرا کنید”.

عقب نشینی از شهر استراتژیک خرسون اوکراین، درخواست فرمانده ارتش روسیه در جنگ اوکراین جنرال سرگی سوروفیکین از وزیر دفاع بود.  وی قبلا فرمانده ارتش روسیه در سوریه نیز بود. او گفت “عقب نشینی، تصمیم آسانی نیست. عملیات نظامیان برای عقب نشینی به زودی آغاز می شد”. او دلیل این اقدام را حفاظت از جان نظامیان و تغییر خطوط دفاعی ارتش روسیه اعلام کرد.

این گفتگو فرماندهان نظامی روسیه درباره عقب نشینی از تلویزیون این کشور پخش شد. وزیر دفاع روسیه خطاب به فرمانده ارتش این کشور در جنگ اوکراین گفت: ” عقب کشیدن نظامیان را آغاز کنید”.

فرمانده ارتش روسیه در جنگ، ارتش اوکراین را به هدف قرار دادن غیرنظامیان متهم کرد و گفت: “قبل از هر چیزی، به حفاظت از جان همه نظامیان روس فکر می کنیم. ارتش روسیه با موفقیت، با حملات مقابله می کند”.

البته مقامات روسیه در موضوع عقب نشینی، اسمی از شهر خرسون نمی برند بلکه از عقب نشینی به ساحل شرقی رودخانه “دنیپر” (دنیپرو) صحبت می کنند. شهر خرسون (جنوب شرقی اوکراین) در ساحل غربی رودخانه دنیپرو قرار دارد. عقب نشینی ارتش روسیه به سمت شرق رودخانه به معنی عقب نشینی کامل آنها از شهر خرسون است.

خبرگزاری  فرانسه این عقب نشینی را “ذلیلانه” توصیف کرد و نوشت: “روسیه بارها تلاش کرد این عقب نشینی ذلیلانه را برای زمان طولانی تری، به عقب بیاندازد اما وضعیت ارتش روسیه در مقابل ارتش اوکراین که مجهز به تسلیحات نوین است سخت شده است. این تجهیزات را هم‌پیمانان غربی به اوکراین می دهند”.

مقامات اوکراینی با این موضوع با احتیاط برخورد کردند و گفتند احتمالا ارتش روسیه بدون درگیری شهر استراتژیک خرسون را ترک نخواهد کرد. ” ولودیمیر زلنسکی” رئیس جمهوری اوکراین هم گفت کی یف محتاطانه با این موضوع (عقب نشینی) برخورد می کند.

زلنسکی در سخنرانی روزانه اش گفت: “دشمن به ما هدیه یا نشانه هایی از حسن نیت نشان نمی دهد. ما در همه چیز، پیروز می شویم. پس ما با احتیاط بسیار، گام بر می داریم”.

مشاور رئیس جمهوری اوکراین هم گفت تا زمانی که پرچم این کشور در شهر خرسون برافراشته نشود نمی توان صحبتی داشت. مشاور رئیس جمهور اوکراین (اولکسی لریستوفیچ) در واکشن به این خبر گفت: “آنها عقب نشینی می کنند اما به اندازه ای نیست که بتوان گفت آیا عقب نشینی کامل است یا سازماندهی مجدد نیروهاست”.

وی افزود: نیروهای روسیه، پل ها را تخریب و هنگام ترک مناطق، خیابان ها را مین گذاری می کنند. در حال حاضر، از قصد آنها خبر نداریم. آیا با ما وارد جنگ می شوند و تلاش می کنند شهر خرسون را نگه دارند؟ آنها با کندی زیاد، حرکت می کنند”.

خرسون از نخستین مناطقی بود که ارتش روسیه توانست آن را در جنگ علیه اوکراین، اشغال کند. دولت روسیه قبل از این از مردم خرسون خواسته بود شهر را تخلیه و به سمت خاک روسیه حرکت کنند.

در صورت عقب نشینی کامل ارتش روسیه از شهر خرسون، این مهمترین پیروزی ارتش اوکراین بعد از اعلام مسکو درباره الحاق 4 منطقه اوکراین به خاک روسیه است. خرسون یکی از این 4 منطقه بود.

خرسون در نقطه اتصال شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین است. کریمه نیز متعلق به اوکراین است اما روسیه آن را در سال 2014 اشغال و به خاک خود اضافه کرد. جو بایدن رئیس جمهور امریکا هم گفت عقب نشینی، نشانه مشکلات واقعی ای است که در مقابل ارتش روسیه قرار دارد.

قبل از این ولادیمیر پوتین گفته بود روسیه در دفاع از سرزمین خود با همه وسایل خواهد جنگید. پیش از این فرمانده ارتش روسیه در جنگ اوکراین گفته بودد 115 هزار نفر از ساکنان خرسون به سمت روسیه، منتقل شده اند. روسیه این اقدام را با هدف تامین امنیت ساکنان شهر خرسون در برابر حملات اوکراین می داند اما اوکراین آن را “مهاجرت اجباری” می نامند و محکوم می کند.

خرسون هم اکنون توسط مقامات منصوب مسکو اداره می شود. اوکراین این مقامات را اشغالگر توصیف می کند. روسیه از 5 اسفند 1400 جنگ علیه اوکراین را آغاز کرد و هم اکنون این جنگ در ماه نهم خود ادامه دارد.

کشورهای غربی نیز حمایت مالی و تسلیحاتی و سیاسی از اوکراین در برابر روسیه را ادامه می دهند. اتحادیه اروپا به تازگی پیشنهاد کرده است 27 کشور عضو اتحادیه در سال آینده میلادی (2023) مبلغ 18 میلیارد دلار را به شکل وام به اوکراین کمک کنند.

  • نویسنده : فخریه نادری
  • منبع خبر : آژانس خبری سفیر