ادارۀ بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار، در گزارشی از وضعیت نابسامان نظام بانکی افغانستان پرده برداشته ‌است. این اداره گفته که نظام بانکی افغانستان کامل فلج‌ و فعالیت بانک مرکزی این کشور نیز متوقف شده‌ است. سیگار افزوده نبود پشتی‌بانی بانک‌های جهانی سبب شده‌ است که هیچ بانکی در افغانستان بر شرکت‌های […]

ادارۀ بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار، در گزارشی از وضعیت نابسامان نظام بانکی افغانستان پرده برداشته ‌است. این اداره گفته که نظام بانکی افغانستان کامل فلج‌ و فعالیت بانک مرکزی این کشور نیز متوقف شده‌ است.

سیگار افزوده نبود پشتی‌بانی بانک‌های جهانی سبب شده‌ است که هیچ بانکی در افغانستان بر شرکت‌های کوچک و خصوصی اعتماد نکند. طبق گزارش سیگار، آمریکا نباید با تزریق پول به بانک‌های افغانستان بسنده کند؛ بل باید از فعالیت بانک‌های این کشور پشتی‌بانی همه‌جانبه کند.

در گزارش آمده است: «نظام بانکی افغانستان فلج شده و بانک مرکزی نیز از فعالیت باز مانده است. از سویی هم، نبود پشتی‌بانی بانک‌های بین‌المللی سبب شده است که هیچ بانکی در افغانستان به شرکت‌های کوچک و خصوصی اعتبار نکند.»

در همین ‌حال، شماری از آگاهان مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، تمامی سکتورها به‌ویژه نظام بانکی در افغاستان متأثر شده‌ است.

آنان بسته‌ماندن پول‌های افغانستان، نبود تعامل مثبت امارت اسلامی با جامعۀ جهانی، بی‌اعتمادی مردم نسبت به بانک‌ها، قاچاق دالر از افغانستان و نبود کارمندان متخصص و فنی در بانک‌ها را، از عامل‌های عمدۀ وضعیت آشفتۀ نظام بانکی در کشور می‌دانند.

به گفتۀ آگاهان مسائل اقتصادی، پشتی‌بانی بانک‌های بین‌المللی از بانک‌های افغانستان و برقراری روابط از سوی امارت اسلامی با جامعۀ جهانی، می‌تواند مشکلات نظام بانکی افغانستان را حل کند.

از سویی‌ هم، برنامۀ توسعه‌یی سازمان ملل متحد یا «یو‌اِن‌دی‌پی» گفته است که احیای اقتصادی افغانستان را در اولویت کاری خود قرار خواهد داد.

عبدالله الدرداری، نمایندۀ برنامۀ توسعه‌یی سازمان ملل متحد در افغانستان، روز گذشته در یک نشست آن‌لاین تأکید کرده است که این اداره با بلندبردن فعالیت‌های اجتماعی و پشتی‌بانی از فعالیت زنان در افغانستان، روی وضعیت اقتصادی این کشور کار خواهد کرد. او در این نشست از کشورهای خلیج خواسته‌ است که در این زمینه با آنان هم‌کاری کنند.

این در حالی‌ست که پس از تحولات اخیر در کشور، تمامی بخش‌های افغانستان به‌شدت متأثر شده‌ است. با آن‌که تاکنون میلیون‌ها دالر به بانک‌های این کشور از سوی کشورهای بیرونی و سازمان‌های جهانی کمک شده‌؛ اما هیچ سودی برای مهار وضعیت نظام بانکی افغانستان در پی نداشته است.

  • منبع خبر : سفیر نیوز