در پی انفجارهای پی‌هم و درگیری در عبادت‌گاه اهل هنود در کابل که دو کُشته و بیش از هفت زخمی برجا گذاشت، شماری از چهره‌های سیاسی در این رابطه واکنش نشان داده و این حمله را محکوم کرده‌اند. علی‌میثم نظری، مسوول روابط خارجی جبهه‌ی مقاومت ملی ضمن محکوم کردن این روی‌داد، گفته است که افغانستان […]

در پی انفجارهای پی‌هم و درگیری در عبادت‌گاه اهل هنود در کابل که دو کُشته و بیش از هفت زخمی برجا گذاشت، شماری از چهره‌های سیاسی در این رابطه واکنش نشان داده و این حمله را محکوم کرده‌اند.

علی‌میثم نظری، مسوول روابط خارجی جبهه‌ی مقاومت ملی ضمن محکوم کردن این روی‌داد، گفته است که افغانستان کشور متنوع است. آقای نظری تصریح کرده است: «تروریست‌های طالب و شریکان تروریست آنان بهای سنگینی را برای جنایت‌های که ام‌روز مرتکب می‌شوند، خواهند پرداخت.»

در همین حال حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان در توییتی این حمله‌ها را با شدیدترین الفاظ تقیبح و تأکید کرده که آغاز گفتمان ملی یگانه راه‌حل برای ایجاد صلح و ثبات در کشور است.

داکتر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در حکومت پیشین نیز این حمله را محکوم کرده و با خانواده‌های قربانیان این روی‌داد هم‌دردی کرده است.

از سوی دیگر داکتر رنگین دادفر سپنتا، مشاور پیشین‌ شورای امنیت افغانستان حمله بر عبادت‌گاه‌های مردم سیک را عمل تروریستی و ضد‌انسانی عنوان کرده است. آقای اسپنتا اضافه کرده است: «هندوان و سیک‌های افغانستان، باشنده‌گان قدیمی و از صاحبان این کشور اند که مانند هر شهروند دیگر حق آزادی‌ دینی را در امنیت و برابری دارند.»

حنیف اتمر، وزیر امور خارجه در حکومت پیشین نیز با نشر توییتی گفته است: ‏«حمله‌ی بزدلانه و وحشیانه تروریستان را علیه عبادت‌گاه مردم مظلوم و بی‌دفاع سیک کشور با شدیدترین الفاظ تقبیح می‌کنیم. از وحشت این خون‌خواران بی‌رحم نه مسلمان، نه اهل هنود و نه هم هم‌وطنان سیک ما در امان هستند.»

قابل ذکر است که صبح ام‌روز، منابع وقوع پنج انفجار را در عبادت‌گاه اهل هنود کشور در ساحه «گردنه باغ‌بالا»، کارته پروان، از مربوطات حوزه دوم امنیتی شهر کابل را به آماج تأیید کرده بودند.

به گفته‌ی طالبان، این ‏حمله پس از چندین ساعت خاتمه یافت و مهاجمان نیز از پا در آورده شده‌اند.خالد زدران، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی طالبان در کابل پس از ختم این حمله با نشر توییتی نگاشته است: «حمله‌ی باغیان بر عبادت‌گاه اهل هنود خاتمه یافت و نیروهای طالبان توانسته‌اند مهاجمان را از پا در آورند.»

آقای زدران اضافه کرده است که در این حمله یک تَن از اهل هنود کُشته، ۷ تَن دیگر زخم برداشته‌ و هم‌چنان یک تَن از نیروهای طالبان نیز کُشته شده‌اند.

  • نویسنده : نظیفه نزهت
  • منبع خبر : سفیر نیوز