سرگئی لاروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با نشریه Hindustan Times گفته است کشورش در نظر دارد تا فعالیت “فرمت مسکو” درخصوص افغانستان را از سر بگیرد و هم‌زمان روند صلح در این کشور را پیش ببرد. پیشتر مسکو میزبان رایزنی‌هایی موسوم به “فرمت مسکو” بود و برای دولت افغانستان و طالبان پلتفورم مذاکره […]

سرگئی لاروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با نشریه Hindustan Times گفته است کشورش در نظر دارد تا فعالیت “فرمت مسکو” درخصوص افغانستان را از سر بگیرد و هم‌زمان روند صلح در این کشور را پیش ببرد.

پیشتر مسکو میزبان رایزنی‌هایی موسوم به “فرمت مسکو” بود و برای دولت افغانستان و طالبان پلتفورم مذاکره مهیا کرده و نقش میانجی داشت، اما نمایندگان کشورهای دیگر که به شکلی فعال در فرایند سازش افغان‌ها مشارکت داشتند، در این مذاکرات حاضر نشدند. ماه مارچ کنفرانسی با مشارکت روسیه، ایالات متحده، چین و پاکستان تحت عنوان “تروئیکا” گسترش یافته در مسکو با مشارکت طرف‌های افغان برگزار شد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با تایمز هندوستان گفت: دهلی‌نو در نشست تروئیکا درخصوص افغانستان مشارکت نداشت. در چارچوب آن مذاکرات، روسیه در ۱۸ مارچ میزبان رایزنی‌ بین افغان‌ها با هدف تسهیل از سرگیری روند صلح در این کشور شد. هم‌زمان هند بخشی از فرمت مسکو است که کشورهای همسایه افغانستان، کشورهای منطقه‌ای کلیدی و ایالات متحده را متحد می‌کند.

وزیر خارجه روسیه افزود: چنین ترکیبی اجازه می‌دهد کمک به فرایند سازش ملی بر پایه یک اتفاق‌نظر گسترده‌تر منطقه‌ای صورت پذیرد. همانطور که فرایند صلح افغانستان پیش می‌رود، ما در نظر داریم تا کار این مکانیسم را از سر بگیریم.

  • منبع خبر : سفیر نیوز