اتحادیه اروپا خواستار رسیدگی به نقض قوانین حقوق بشر در افغانستان در مناطق تحت کنترل گروه طالبان شده است. طالبان از چندین سال به این سو در افغانستان مرتکیب جنایت جنگی شده است. دربیانیه‌ای مشترک جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یانتس لنارچیچ کمیسر مدیریت بحران اتحادیه اروپا، آمده است: نقض اصول حقوق بین […]

اتحادیه اروپا خواستار رسیدگی به نقض قوانین حقوق بشر در افغانستان در مناطق تحت کنترل گروه طالبان شده است. طالبان از چندین سال به این سو در افغانستان مرتکیب جنایت جنگی شده است.

دربیانیه‌ای مشترک جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یانتس لنارچیچ کمیسر مدیریت بحران اتحادیه اروپا، آمده است: نقض اصول حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بشر همچنان کشور را متزلزل می‌کند، به ویژه در مناطق تحت کنترل جنبش طالبان. صحبت ما در مورد اعدام‌های غیرقانونی غیرنظامیان، ضرب و شتم عمومی زنان، تخریب زیرساخت است. برخی از این اقدامات ممکن است جنایت جنگی باشد و باید مورد بررسی قرار گیرد. شبه نظامیان و فرماندهان طالبان باید این امر باید پاسخگو باشند.”

این درحالیست که تأدین خان، عضو شورای عالی مصالحۀ ملی و فرمانده پیشین پولیس کندهار می‌گوید که طالبان در یک ماه گذشته در حدود نُه‌صد تن را در این ولایت از خانه‌های شان بیرون کشیده و کشته‌اند.

تأدین خان می‌افزاید که طالبان هیچ‌چیزی را به‌نام حقوق‌بشر نمی‌فهمند: در یک و نیم ماه گذشته احتمال دارد هشت‌صد تا نُه‌صد تن را برده و شهید کرده باشند. خسارات به مردم وارد شده اما وحشتی‌که در بولدک شده بخشیدنی نیست.

دیده‌بان حقوق‌بشر نیز می‌گوید که طالبان با پیشروی در غزنی، کندهار و دیگر ولایت‌های افغانستان، سربازان پولیس و غیرنظامیان را که ادعا می‌شود با حکومت افغانستان ارتباط دارند بازداشت کرده و اعدام صحرایی کرده‌اند.

  • منبع خبر : سفیر نیوز