سفیرنیوز: وزیر خارجه عراق در سخنانی گفته است که نیروهای کشورش همچنان به برنامه‌های آموزش، تسلیحاتی و تجهیز و توانمندسازی ارائه شده از سوی امریکا نیاز دارند. به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق در سخنانی در واشنگتن اظهار کرد: ما امروز به دعوت آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در […]

سفیرنیوز: وزیر خارجه عراق در سخنانی گفته است که نیروهای کشورش همچنان به برنامه‌های آموزش، تسلیحاتی و تجهیز و توانمندسازی ارائه شده از سوی امریکا نیاز دارند.

به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق در سخنانی در واشنگتن اظهار کرد: ما امروز به دعوت آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در واشنگتن هستیم تا نشست کمیته عالی برگرفته از توافقنامه چارچوب استراتژیک را برگزار کنیم.

وی گفت: ما درصدد ادامه هماهنگی و همکاری امنیتی میان دو کشور هستیم و بر تعهد دولت عراق به حفاظت از اشخاص و هیات‌های دیپلماتیک و مقرهای آن‌ها، همچنین تضمین امنیت پایگاه‌های عراقی میزبان نیروهای ائتلاف بین‌المللی تاکید می‌کنیم.

وی همچنین افزود: دولت عراق تلاش‌هایی که دولت امریکا برای آموزش نیروهای امنیتی عراق و مشورت‌هایی که در زمینه اطلاعاتی به نهادهای عراقی ارائه می‌دهد تا بتواند به خود متکی شوند، ارج می‌نهد.

فؤاد حسین با تأکید بر اهمیت تداوم تلاش بین‌المللی به رهبری امریکا و از طریق ائتلاف بین‌المللی علیه داعش گفت: این تلاش‌ها به موازات تلاش‌های نظامی، پیروزی حتمی بر ایدئولوژی ظلم و تنفری که تروریست‌ها تلاش دارند در جوامع به گسترش آن بپردازند به همراه دارد.

وزیر خارجه عراق افزود: نیروهای امنیتی ما همچنان نیازمند برنامه‌هایی هستند که امریکا در زمینه آموزش، تسلیحات، تجهیز و توانمندسازی نیروهای ما ارائه می‌دهد.

فؤاد حسین از تمامی کشورهایی که درخواست عراق برای تقویت اقدامات نظارت بر انتخابات و تضمین سالم بودن آن را پاسخ دادند قدردانی کرده و از تلاش‌های امریکا در این زمینه تشکر کرد.

وی گفت: در گفت‌گوهای استراتژیک پیشین میان بغداد و واشنگتن، تفاهم‌نامه‌هایی در بخش‌های مختلفی حاصل شد که از تلاش‌هایمان در زمینه منافع دوجانبه حمایت می‌کند.

وزیر خارجه عراق تأکید کرد: تفاهم‌نامه‌ها بر حرکت عراق در زمینه تقویت استقلال اقتصادی و تحقق همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی به صورت متوازن تاکید دارد که آخرین آن، نشست سه‌جانبه سران بوده است که هدف آن مرتبط کردن شبکه سراسری انرژی منطقه‌ای از طریق کشورهای حاشیه خلیج (فارس) است.

وی ادامه داد: دولت عراق مسیر حمایت از امنیت و ثبات داخلی را پیگیری کرده و در سطح منطقه نیز گفت‌گوها را به پیش برده است. فؤاد حسین بر احترام کامل به حق حاکمیت عراق در راستای تضمین ثبات داخلی و عدم کشاندن این کشور به درگیری‌های منطقه‌ای تاکید کرد.

وزیر خارجه عراق در این گفت‌گو بار دیگر بر پایبندی بغداد به مشارکت راهبردی با امریکا به عنوان شریکی اساسی در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش تاکید کرد.

وی گفت: عراق به تقویت همکاری اقتصادی، سرمایه‌گذاری و کار مشترک در تمامی زمینه‌ها که توافق همکاری راهبردی شامل آن می‌شود با پایبندی به احترام به حق حاکمیت عراق و تضمین هماهنگی کامل با دولت این کشور تأکید دارد.

  • نویسنده : مریم متین
  • منبع خبر : سفیر نیوز