جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای امریکایی گفت، که دولت واشنگتن نباید آنچه را که در افغانستان پس از بیرون شدن نیروهای امریکایی از این کشور رخ می دهد فراموش کند. فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در مصاحبه ای با خبرنگار تلویزیون ای بی سی که روز یکشبنه به طور کامل پخش شد، گفت: دولت واشنگتن […]

جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای امریکایی گفت، که دولت واشنگتن نباید آنچه را که در افغانستان پس از بیرون شدن نیروهای امریکایی از این کشور رخ می دهد فراموش کند.

فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در مصاحبه ای با خبرنگار تلویزیون ای بی سی که روز یکشبنه به طور کامل پخش شد، گفت: دولت واشنگتن نباید آنچه را که در افغانستان پس از بیرون شدن نیروهای امریکایی از این کشور رخ می دهد فراموش کند.

وی گفت: “ما نمی خواهم که به آن پشت کنیم”. به نظر وی ، ایالات متحده در افغانستان برای خود درسهایی آموخته است. وی افزود: “همه آنها مثبت نبودند، اما پیروزی هایی نیز داشتند”.

از میلر پرسیده شد، که آیا ممکن است حوادثی مانند آنچه در عراق پس از عقب نشینی نیروهای امریکایی و هنگامی که نفوذ گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) گسترش پیدا کرد در افغانستان رخ دهد؟ فرمانده نیروهای ایالات متحده و ناتو گفت: “البته. همه اکنون به آن فکر می کنند”.

گزیده ای از این مصاحبه در اوایل هفته جاری ارسال شد. در آن، میلر خاطر نشان کرد، که اوضاع امنیتی در این کشور “خوب نیست”. وی اظهار داشت، که ستیزه جویان طالبان (ممنوع در فدراسیون روسیه) “در حال انجام عملیات تهاجمی در سراسر کشور هستند”.

میلر در مورد کنترل مناطق جدید در افغانستان گفت: ما باید نگران باشیم. وی افزود: “از دست دادن سرزمین ها و سرعت از دست رفتن آنها باید نگران کننده باشد”.

یادآوری می کنیم، که جو بایدن رئیس جمهور امریکا در 14 اپریل اعلام کرد، که تصمیم به پایان عملیات در افغانستان گرفته است، که طولانی ترین لشکرکشی نظامی خارج از کشور در تاریخ آمریکا شد. ایالات متحده این جنگ را در اکتبر 2001 آغاز کرد. عقب نشینی نیروهای آمریکایی از ماه می سال روان آغاز شد. پیش از این برنامه ریزی شده بود، که نیروهای نظامی ایالات متحده ، احتمالاً تا 11 سپتامبر افغانستان را ترک کند. در اوج عملیات آمریکا در سال های 2010-2013. تعداد نیروهای غربی در افغانستان از 150 هزار نفر فراتر رفت. واحدهای اصلی جنگی ایالات متحده و ناتو در سال 2014 از افغانستان خارج شدند.

با تصمیم دادگاه عالی فدراسیون روسیه در تاریخ 29 دسامبر 2014 ، گروه دولت اسلامی (دولت اسلامی عراق و شام ، داعش) به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شد. فعالیت های آن در روسیه ممنوع است.

با تصمیم دادگاه عالی فدراسیون روسیه در 14 فیبروری 2003 ، گروه طالبان به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شد. فعالیت های وی در روسیه ممنوع است.

  • نویسنده : نظیفه نزهت
  • منبع خبر : هفته‌نامه سفیر