عالمان دین کشورهای افغانستان، پاکستان و عربستان سعودی روز پنج‌شنبه در نشستی در ریاض، خواهان قطع جنگ و خون‌ریزی‌ها در افغانستان شدند. عالمان این سه کشور از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواستند تا از راه صلح و آشتی به اختلاف‌های شان پایان دهند. نماینده‌گان پاکستان در این نشست گفتند که امنیت در افغانستان به […]

عالمان دین کشورهای افغانستان، پاکستان و عربستان سعودی روز پنج‌شنبه در نشستی در ریاض، خواهان قطع جنگ و خون‌ریزی‌ها در افغانستان شدند. عالمان این سه کشور از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواستند تا از راه صلح و آشتی به اختلاف‌های شان پایان دهند.

نماینده‌گان پاکستان در این نشست گفتند که امنیت در افغانستان به معنای ثبات در پاکستان و منطقه است و آنان برای پایان جنگ در افغانستان همکاری خواهند کرد.

نورالحق قادری، وزیرامور اسلامی پاکستان اظهار داشت: «حکومت، علما و ملت پاکستان می‌کوشند تا با اخلاص صلح در افغانستان برقرار شود. ما امیدوار استیم که تا رسیدن صلح در افغانستان عربستان سعودی هم با ما همکار باشد.»

محمد قاسم حلیمی، وزیرارشاد حج و اوقاف افغانستان گفت: نیز گفته است به انفجار و انتحار که از کودکان و عالمان و دیگران در کشور ما قربانی می‌گیرند پایان دهیم. طرف مقابل ما هم برادران ما استند. ما مانند آنان نیستم و آنان را کافر خطاب نمی‌کنیم. ما هم کلمه مبارک را می‌گویم و آنان هم. مسلمانان در افغانستان در مسجدها کشته می‌شوند. کودکان هنگام تولد کشته می‌شوند. بر دانشگاه‌ها و شفاخانه‌های ما حمله می‌شود. من از این نزدیکی خانۀ خدا از این‌جا بر آنان صدا می‌کنم که به این کشتار پایان دهند.»

برخی دیگر از سخنرانان این نشست، جنگ کنونی را در افغانستان ناروا دانستند و تأکید کردند که با بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان هیچ توجیه برای ادامۀ جنگ نمانده‌است.

افتخار حسین نقوی، عالم دین پاکستان اظهار داشت: صلح در افغانستان و برای کل جامعه مهم است. پاکستان خواهان صلح در افغانستان است. برای استقرار سیاسی در افغانستان یک فرصت مهم به‌میان آمده‌است. سفیر پاکستان درعربستان گفت که بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد و با گفت‌وگوهای سیاسی باید پایان داده شود.

  • منبع خبر : سفیر نیوز