محمد اشرف غنی، رییس جمهور می‌گوید که با خروج نیروهای نظامی خارجی، فصل جدیدی در روابط افغانستان و جامعه جهانی ایجاد می‌شود. او همچنان گفت که گروه طالبان به ارزش یک میلیارد دالر به زیرساخت‌های کشور صدمه زده‌ است. به نقل از دفتر رسانه‌ی ارگ، اشرف غنی، رییس جمهور کشور امروز سه‌شنبه(31 حمل) در سخنرانی […]

محمد اشرف غنی، رییس جمهور می‌گوید که با خروج نیروهای نظامی خارجی، فصل جدیدی در روابط افغانستان و جامعه جهانی ایجاد می‌شود. او همچنان گفت که گروه طالبان به ارزش یک میلیارد دالر به زیرساخت‌های کشور صدمه زده‌ است.

به نقل از دفتر رسانه‌ی ارگ، اشرف غنی، رییس جمهور کشور امروز سه‌شنبه(31 حمل) در سخنرانی خود نشست «هفته‌ حکومتداری و منابع بشری» گفت: «فراموش نکنیم که یک میلیارد دالر حرکات گروه طالبان به زیربناهای افغانستان صدمه رسانده است. من به آنان می‌گویم که چرا خراب می‌کنید؟ اگر توانایی ساختن ندارید و برنامه‌ مثبت ندارید، حداقل از تخریب و ویرانی جلوگیری کنید».

او از گروه طالبان خواست که به‌ جای انفجار ماین‌ها و اقدام‌های مخربانه، «گل» و «گندم» بکارند و در در آبادی کشور سهم بگیرند. رییس‌جمهور غنی خطاب به این گروه گفت هر پروژه‌ عام‌المنفعه را که طالبان تخریب می‌کنند، مردم افغانستان متضرر می‌شوند.

از سویی هم، او در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره به خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت که با خروج این نیروها، فصل نو همکاری‌ها میان افغانستان و جامعه‌ جهانی آغاز می‌شود.

به گفته‌ اشرف غنی، مناسبات اقتصادی، تقویه‌ نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، کمک‌های بشری و توسعه‌ افغانستان در رأس این فصل همکاری‌ها میان جامعه‌ جهانی و افغانستان قرار دارد.

قرار است نیروهای خارجی تا ماه سپتمبر سال روان میلادی افغانستان را ترک کنند، رییس جمهور غنی در هفته روان گفت که افغانستان در حال سقوط نیست و گروه طالبان نیز اعلام کردند که در هیچ نشستی تا بیرون شدن کامل نظامیان خارجی اشتراک نمی‌کنند.

رئیس جمهور کشور طی مصاحبه با شبکه خبری CNN درباره نگرانی خود از سقوط دولت در پی حمله طالبان پس از خروج نیرو‌های آمریکایی و ناتو گفت: من از این موضوع هراسی ندارم.