اسرائیل از کاهش خطر ابتلا به کرونا در میان واکسینه شدگان خبر داد. به گزارش رویترز، وزارت صحت اسرائیل از کاهش 95.8 درصدی ابتلا به کرونا در میان افرادی خبر داد که دوز دوم واکسن فایرز را دریافت کرده‌اند. این واکسن اثربخشی 98 درصدی خود را در مهار تب و مشکلات تنفسی نشان داده و […]

اسرائیل از کاهش خطر ابتلا به کرونا در میان واکسینه شدگان خبر داد. به گزارش رویترز، وزارت صحت اسرائیل از کاهش 95.8 درصدی ابتلا به کرونا در میان افرادی خبر داد که دوز دوم واکسن فایرز را دریافت کرده‌اند. این واکسن اثربخشی 98 درصدی خود را در مهار تب و مشکلات تنفسی نشان داده و 98.9 درصد مانع مرگ و بستری شدن مریضان در شفاخانه های اسرائیل شده است. پس از تزریق واکسن کرونای فایزر به 49 درصد از جمعیت اسرائیل برخی از برنامه های محدود کننده کرونایی لغو شدند.

داده‌های این تحقیق در میان افرادی که دو هفته قبل دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند، جمع‌آوری شده است. براساس وب‌سایت وزارت صحت اسرائیل حدود 1.7 میلیون نفراز افراد واجد شرایط دوز دوم واکسن خود را دریافت کرده‌اند. واکسیناسیون اسرائیل آن را به بزرگترین نمونه مطالعاتی واکسن فایزر در دنیای واقعی تبدیل کرده است و بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که انتظار دارد 95 درصد اسرائیلی‌ها بالای 50 سال در 2 هفته آینده واکسینه شوند.

گزارش‌های قبلی سازمان‌های صحت و سلامت اسرائیل نیز نتایج مثبتی را نشان داده‌اند و باعث شده تا اسرائیل محدودیت‌های کرونایی را پس از هفته‌ها لغو کند. بسیاری از فروشگاه‌ها و مکاتب از هفته جاری در اسرائیل باز خواهند شد. مردم می‌توانند به مراکز گردشگری و باغ‌وحش‌ها نیز بروند. وزارت صحت اسرائیل یک پاسپورت سبز را به افراد بهبود یافته از بیماری کرونا یا ایمن شده با واکسن ارائه می‌دهد تا بتوانند با ارائه آن در هتل‌ها ساکن شده یا برای شرکت در رویدادهای فرهنگی یا ورزشی حاضر شوند. این گذر نامه یک هفته پس از تزریق دوز دوم واکسن به واکسینه شدگان ارائه می‌شود و تا 6 ماه پس از تزریق اعتبار دارد.

بی‌بی‌سی دراین باره نوشت: از روز یکشنبه مغازه‌ها، کتابخانه‌ها و موزه‌ها در اسرائیل باز می‌شوند اما هنوز استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی لازم است. وزارت بهداشت اسرائیل اعلام کرد: این اولین مرحله بازگشت به زندگی عادی است. اسرائیل بالاترین میزان واکسیناسیون در جهان به نسبت جمعیت را انجام داده و بیش از 49 درصد از ساکنان آن حداقل یک دوز واکسن را تزریق کرده‌اند.

کنسرت ها و رویدادهای ورزشی هم با ۷۵ درصد ظرفیت از سرگرفته می شوند. با این حال سقف جمعیت در این رویدادها در فضای بسته ۳۰۰ نفر و در فضای باز ۵۰۰ نفر خواهد بود. علیرغم تسهیل محدودیت ها، فرودگاه های اسرائیل برای دو هفته دیگر باز نخواهد شد.

  • نویسنده : مریم متین