وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید ماههای آینده می تواند برای افغانستان سرنوشت ساز باشد، انتظار افزایش فعالیت های نظامی می رود و روسیه برای هر گونه وقایع آماده است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه “آرگومینتی ای فاکتی” که روز دوشنبه (۲۴ می) منتشر شد اظهار داشت که روسیه پس از […]

وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید ماههای آینده می تواند برای افغانستان سرنوشت ساز باشد، انتظار افزایش فعالیت های نظامی می رود و روسیه برای هر گونه وقایع آماده است.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه “آرگومینتی ای فاکتی” که روز دوشنبه (۲۴ می) منتشر شد اظهار داشت که روسیه پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان آماده هرگونه پیشرفت اوضاع در این کشور است.
وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به سوال در مورد احتمال گرفتن قدرت در افغانستان از سوی طالبان پس از خروج نیرو های آمریکایی و اینکه در صورت چنین اتفاق آیا خطری متوجه روسیه خواهد بود یا خیر گفت: “ما برای هرگونه تحولات و وقایع پس از خروج خارجی ها از افغانستان آمادگی های لازم را داریم”.
لاوروف گفت، به همین منظور، روسیه با سایر کشورها به طور فعالانه در ترویج روند صلح و آشتی ملی دراین کشور کار می‌کند.
وزیر امور خارجه روسیه در ادامه گفت: “ماه ها آینده احتمالا تعیین کننده است. بر اساس نشانه ها و پیش بینی ها، (در افغانستان) تشدید دوباره فعالیت های نظامی فصلی پیش رو است. خیلی چیزها به آمادگی طرف های درگیر در افغانستان برای گفت و گوی سازنده و توافق در مورد مسائل مهم مربوط به ساختار اینده این کشور بستگی دارد.”
به گفته لاوروف، ترس در مورد به دست گرفتن قدرت توسط طالبان در درجه اول توسط ناظران غربی ابراز می شود. وی تأکید کرد: “با این حال ، اولاً ، طالبان خود اعلام می کنند که چنین مقاصدی ندارند و ثانیا ، نیروهای سیاسی افغانستان نیز بدیهی است که از به قدرت رسیدن طالبان با زور حمایت نخواهند کرد”.
وزیر امور خارجه روسیه در ادامه تأکید کرد که روسیه در آینده نزدیک در نظر دارد در چوکات “نشست فرمت مسکو” که شامل همه کشور ها از جمله ایالات متحده می‌شود؛ فعالیت را در امر مساعدت به برقراری صلح و روند آشتی ملی در افغانستان ادامه دهد.
گفتنی است نظامیان آمریکا قرار است تا روز ۱۱ سپتامبر سال جاری که مصادف با بیستمین سالگرد حملات سال ۲۰۰۱ به برج های دوقلوی نیویورک و پنتاگون است؛ خاک افغانستان را ترک کنند.