مسلما هرکسی موقع انتخاب شغل، دوست دارد به‌سراغ شغلی برود که درآمد خوبی داشته و در ضمن جالب و ارضاکنندهٔ نیازهای روحی فرد هم باشد. اما ورود به چنین شغل‌هایی چندان آسان هم نیست. بیشتر پردرآمدترین شغل های جهان به سال‌های سال تحصیل و کار سخت برای رسیدن به موفقیت نیاز دارند. فهرستی که در […]

مسلما هرکسی موقع انتخاب شغل، دوست دارد به‌سراغ شغلی برود که درآمد خوبی داشته و در ضمن جالب و ارضاکنندهٔ نیازهای روحی فرد هم باشد. اما ورود به چنین شغل‌هایی چندان آسان هم نیست. بیشتر پردرآمدترین شغل های جهان به سال‌های سال تحصیل و کار سخت برای رسیدن به موفقیت نیاز دارند.

فهرستی که در ادامه می‌آید، با تکیه بر متوسط درآمد جهانی این شغل‌ها آماده شده و مسلما در هر کشوری، تفاوت‌هایی وجود دارند، اما دانستن پردرآمدترین شغل های جهان چندان هم خالی از لطف نیست؛ چه‌بسا بتوانید توانایی‌های لازم برای رسیدن به چنین شغل‌هایی را کسب کرده و روزی برسد که شما هم صاحب یکی از پردرآمدترین شغل های جهان شوید.

۲۰. فیزیوتراپ

از کمک به مریض برای دوباره راه رفتن گرفته تا کاهش آریتزور شدید؛ به‌طور کلی روز کاری فیزیوتراپ‌ها بسیار کسل‌کننده می‌گذرد. فیزیوتراپ نمی‌داند در طی روز با چه مواردی مواجه می‌شود و درمان آن‌ها چقدر دشوار خواهد بود، اما در انتهای روز، احساس می‌کند عملکرد بسیار ارزشمندی داشته است.

۱۹. توسعه‌دهندهٔ نرم‌افزار

در عصر دیجیتال، جای تعجب نیست که توسعه‌دهندهٔ نرم‌افزار جزو پردرآمدترین شغل های جهان باشد. این متخصصان فناوری به‌خوبی می‌دانند که چگونه وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی جذاب و گیرا و ابزارهای وبلاگ‌نویسی و هزار و یک ابزار اینترنتی دیگر بسازند. آن‌ها قراردادهای سنگینی می‌بندند و گاهی‌اوقات چند دورکار را هم به‌کار می‌گیرند و این‌‌گونه بین کار و زندگی‌شان تعادل هم ایجاد می‌کنند.

۱۸. آمارگر

اگر اهل داده‌ها و عاشق اعداد هستید، آمارگری می‌تواند شغل رویایی‌تان باشد. کار آمارگرها تحلیل داده‌ها و پیش‌بینیِ روندهای آتی برای مشتریان است. اگر می‌خواهید در این شغل به جایی برسید، باید مدارک معتبر دانشگاهی داشته باشید. بازی سیاسی در بسیاری از کشور در هماهنگی و همکاری آمارگیر ها به گونه جدی آن پیش برده می‌شود.

۱۷. وکیل

اگر آدم برون‌گرایی هستید و دغدغه اجرای عدالت را دارید، وکالت شغل ایدئالی برای شماست. مطالعات تخصصی وکیل بستگی به حوزه‌ای دارد که می‌خواهد روی آن تمرکز کند، اما آنچه بین همهٔ وکلا مشترک است، زمان کاری طولانی و سال‌های سال تحصیل و تلاش برای رسیدن به رضایت حرفه‌ای است.

۱۶. مدیر فناوری اطلاعات

مسئولیت‌های مدیران فناوری اطلاعات، حفظ شبکه‌های اداری از نفوذ هکرها و بدافزارها، نظارت بر ارتقای نرم‌افزار و سخت‌افزار و خلاصه هر مسئلهٔ فنی دیگری است که پیش می‌آید. فناوری اطلاعات جزئی جدایی‌ناپذیر از هر مدل کسب‌وکار است و بنابراین مدیران فناوری اطلاعات هم خواهان زیادی دارند.

۱۵. خلبان

برای خلبان شدن، نه‌تنها باید آموزش‌های سختی را پشت سر بگذارید، بلکه باید از شرایط جسمی خاصی هم برخوردار باشید. به‌طور مثال، هواپیمایی بریتانیا شرط قدی ۱۵۷ تا ۱۹۰ سانتی‌متر، و گذراندن آزمون پزشکی EASA کلاس ۱ را که شامل آزمون‌های آمادگی جسمانی، شنوایی و بینایی است، برای خلبان‌ها اجباری کرده است.

۱۴. مهندس نفت

انجنیری نفت باید فناوری‌های جدیدی برای استخراج نفت و گاز طبیعی به شیوه‌ای ایمن و سازگار با محیط‌زیست ایجاد کند. مهندس نفت باید فهم خوبی از ریاضیات و علوم مربوطه داشته باشد تا بتواند در این شغل موفق شود. دولت ایالات متحده، دانشجویانی که قصد تحصیل و فعالیت در این حوزه را دارند، بورسیه تحصیلی هم می‌کند.

۱۳. پزشک عمومی

هر بیماری، چه سرماخوردگی ساده داشته باشد و چه بیماری مهلک، در قدم اول به پزشک عمومی مراجعه می‌کند. پزشک‌های عمومی بدن و آناتومی انسان را به‌خوبی می‌شناسند؛ یا بیمار را درمان می‌کنند یا او را به متخصص مربوطه ارجاع می‌دهند.

۱۲. پاپزشک

اگر دوست دارید تخصص بگیرید، می‌توانید پاپزشک یا پزشک متخصص پا شوید. پاپزشک‌ها بیشتر با مسائلی مانند پینهٔ پا، ناخن‌های فرورفته و شکستگی سروکار دارند. برای اینکه به پاپزشکی، یکی از پردرآمدترین شغل های جهان برسید، باید پس از دورهٔ عمومی، دورهٔ تخصصی پاپزشکی را طی کنید.

۱۱. دندان‌پزشک

دندان‌پزشک‌ها در سرتاسر دنیا خواهان زیادی دارند. در این حوزه، برای اینکه مراجعه‌کننده‌های خود را حفظ کنید و به بیمارانی که روی آن صندلی‌های دلهره‌آور دندان‌پزشکی هستند، احساس راحتی بدهید، باید مهارت های ارتباطی فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

۱۰. پرستار بیهوشی

پرستارهای بیهوشی نقش بسیار مهمی در شرایط بحرانی ایفا می‌کنند. آن‌ها مسئول به‌کارگیری مقدار دقیق داروی بیهوشی، از طریق تزریق یا گازهای تنفسی هستند. برای گرفتن این تخصص، ابتدا باید در رشتهٔ پرستاری تحصیل کنید، بعد پرستاری بیهوشی را در مقطع کارشناسی‌ارشد ادامه دهید.

۹. پزشک کودکان

اگر بچه‌ها را دوست دارید و می‌خواهید هر روز با آن‌ها سروکله بزنید، می‌توانید پزشک متخصص کودکان شوید. پزشک کودکان باید سلامت جسمی، روحی و اجتماعی بیمارانش را بررسی کند و اطمینان یابد که آن‌ها سالم بوده و مشکلی ندارند.

۸. مدیرعامل

برای اینکه مدیرعامل یا مدیر ارشد اجرایی شوید، باید سال‌ها تلاش کنید تا تجربه و مهارت‌های لازم برای صنعت مربوطه را کسب کنید؛ درست مانند ایلان ماسک (Elon Musk) و تیم کوک (Tim Cook) که از پردرآمدترین مدیرعامل‌ها در جهان هستند.

۷. متخصص پروتزهای دندان

همان‌طور که از نام این شغل پیداست، متخصصان پروتزهای دندان هم با دهان و دندان سروکار دارند. آن‌ها دندان‌هایی می‌سازند که جایگزین دندان‌های افتادهٔ بیمار می‌شوند و سایر ناهنجاری‌هایی که بیماران ممکن است با آن‌ها مواجه باشند را درمان می‌کنند؛ از فک کج گفته تا بهبود وضعیت جویدن و صحبت کردن. متخصصان پروتزهای دندانی را می‌توان جراحان پلاستیک دندان دانست.

۶. ارتودنتیست

کار ارتودنتیست‌هااصلاح طرح لبخند، تقویت ساختار دندان‌ها و تصحیح جویدن‌های نامنظم با کمک براکت، نگهدارنده و سایر وسایل جایگزین است. اگر می‌خواهید ارتودنتیست شوید، ابتدا باید در رشتهٔ مرتبط تحصیل کرده و بعد هم دورهٔ تخصصی ارتودنسی را بگذرانید.

۵. متخصص داخلی

متخصصان داخلی پزشک‌هایی هستند که بیماری‌ها و آسیب‌های اندام‌های داخلی بدن را درمان می‌کنند. متخصصان داخلی جراحی نمی‌کنند، آن‌ها بیشتر با بیماری‌هایی مانند دیابت، آلزایمر و فشار خون بالا سروکار دارند. بعد از اینکه متخصص داخلی شدید، می‌توانید تخصص خود را در زمینهٔ خاصی همچون دستگاه گوارش هم ادامه دهید.

۴. روانشناس

جای تعجب نیست که روان‌پزشکی جزو پردرآمدترین شغل های جهان است. روان‌پزشک به مشکلات بیمارانش گوش می‌دهد و ریشهٔ مسئله را پیدا می‌کند. این فرایند در مواجهه با بعضی موقعیت‌ها بسیار دشوار می‌شود. برای روان‌پزشک شدن، باید سال‌ها تحصیل کنید و در این حوزه از پزشکی تخصص بگیرید.

۳. پزشک زنان

پزشک متخصص زنان به سلامت دستگاه تولیدمثل در زنان می‌پردازد، معاینه‌های تخصصی انجام می‌دهد و بر روند بارداری نظارت می‌کند. بعضی مواقع هم جراحی لیزری انجام می‌دهد تا سلول‌های ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) را بردارد، یا زایمان را انجام می‌دهد.

۲. جراح دهان و فک و صورت

جراح دهان و فک و صورت، برخلاف دندان‌پزشک معمولی، روی صورت و دهان و فک جراحی می‌کند. اما برای رسیدن به این جایگاه شغلی، باید چهار سال دیگر هم ادامه‌تحصیل بدهید. این جراحان، بیهوشی را هم انجام می‌دهند.

۱. جراح

جراحان در سرتاسر دنیا ارزنده‌ترین پزشک‌ها محسوب می‌شوند؛ به همین خاطر است که رتبهٔ نخست این فهرست را هم از آنِ خودشان کرده‌اند. جراحان نه‌تنها تحصیلات پزشکی را پشت سر می‌گذارند، بلکه چندین سال دیگر هم به گرفتن تخصص در حوزهٔ خاصی مشغول هستند. آن‌ها در یک روز معمول کاری، جراحی‌های مهمی انجام داده و زندگی بیماران‌شان را نجات می‌دهند.

  • نویسنده : مهدی فیروزی