رئیس جمهور بایدن در اروپا به عنوان ضد ترمپ ستایش می شود. اما در اولین تصمیم مهم سیاست خارجی خود به عنوان رئیس جمهور که عقب نشینی از افغانستان است، او بسیار شبیه ترامپ عمل کرد! او بدون برنامه ریزی و آماده سازی کافی، تصمیمی فوری و ایدئولوژیک اتخاذ کرد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا […]

رئیس جمهور بایدن در اروپا به عنوان ضد ترمپ ستایش می شود. اما در اولین تصمیم مهم سیاست خارجی خود به عنوان رئیس جمهور که عقب نشینی از افغانستان است، او بسیار شبیه ترامپ عمل کرد! او بدون برنامه ریزی و آماده سازی کافی، تصمیمی فوری و ایدئولوژیک اتخاذ کرد

ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا بدترین معامله قرن را با طالبان در سال ۲۰۲۰ امضا کرد! یکی از معدود وعده هایی که طالبان در مقابل داده بود، یعنی عدم همکاری با گروه ها یا افرادی که امنیت ایالات متحده و متحدانش را تهدید می کنند نقض شده است. سازمان ملل متحد گزارش داد که طالبان با القاعده همسو و نزدیک هستند.

از آنجا که طالبان به تعهدات خود در توافق عمل نکرده اند، بایدن باید ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ سرباز امریکایی را که به عنوان مشاوران بسیار ارزشمند برای نیروهای افغان خدمت می کنند، در افغانستان نگه می داشت.

در عوض بایدن در ۱۴ اپریل اعلام کرد که عقب نشینی باید تا ۱۱ سپتمبر تکمیل شود. اقدامی ناشیانه و پاداشی به متحدان القاعده در بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتمبر!

رهبران نظامی از بایدن خواستند تا چند هزار سرباز امریکایی را در افغانستان نگه دارد. بایدن آنها را نادیده گرفت، همانطور که ترامپ اغلب مشاوره های تخصصی را نادیده می گرفت.

وضعیت در حالی وخیم تر خواهد شد که به نظر می رسد دولت بایدن قصد دارد پیمانکاران امریکایی که طیاره‌های نظامی افغانستان را پرواز می دهند را نیز بیرون ببرد!

به گفته کارشناسان نظامی، اگر نیروهای افغان از پوشش هوایی که به آن بسیار متکی هستند محروم شوند، خطر پیروزی طالبان به طور چشمگیری افزایش می یابد.

به گفته نیایورک تایمز، پنتاگون چنان نگران است که در حال بررسی مجوز برای انجام حملات هوایی برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان است اگر کابل یا یک شهر بزرگ دیگر در معرض خطر سقوط قرار گیرد.

شرم آورتر از همه این است که دولت بایدن هیچ اقدامی برای خروج تمام مترجمان و دیگر افغانانی که جان خود را برای کمک به سربازان امریکایی به خطر انداختند و مطمئنا توسط طالبان کشته خواهند شد انجام نداده است.

امریکا وعده خروج منظم و مسئولانه داده است، اما به نظر می رسد در این راه هیچ توجهی به افغانستان و سرنوشت این کشور نداشته است.

  • نویسنده : سوسن رحمانی
  • منبع خبر : سفر نیوز