خط آهن آقینه، افغانستان را به شبکه خط آهن بین‌المللی کشور ترکمنستان متصل کرده و در حال حاضری یکی از مسیرهای مهم تجارتی و ترانزیتی افغانستان با کشورهای منطقه می‌باشد. چنانچه، روزانه هزاران تُن اموال تجارتی، مشمول مواد غذایی، نفتی، ساختمانی، تولیدات و محصولات زراعتی، از طریق این خط آهن میان افغانستان و کشورهای […]

 

خط آهن آقینه، افغانستان را به شبکه خط آهن بین‌المللی کشور ترکمنستان متصل کرده و در حال حاضری یکی از مسیرهای مهم تجارتی و ترانزیتی افغانستان با کشورهای منطقه می‌باشد.

چنانچه، روزانه هزاران تُن اموال تجارتی، مشمول مواد غذایی، نفتی، ساختمانی، تولیدات و محصولات زراعتی، از طریق این خط آهن میان افغانستان و کشورهای مختلف آسیایی انتقال می‌یابد.

این پروژه در سال ۱۳۹۵ به طول ۶ کیلومتر از سوی کشور ترکمنستان ساخته و توسط روسای جمهور افغانستان و ترکمنستان افتتاح و به بهره‌برداری سپرده شد.

نظر به اهمیت اقتصادی و اتصالی این پروژه، طی سال‌های اخیر، اداره خط آهن افغانستان آن را توسعه داده، به‌شمول احداث ۱۰ کیلومتر خط آهن فرعی، امکانات و تأسیسات تخلیه و بارگیری را در ایستگاه آقینه، فراهم نمود.

در سال گذشته،۳۰ کیلومتر خط جدید (خط آهن آقینه – اندخوی) نیز از بودجه انکشافی اداره خط آهن، در امتداد این پروژه احداث شد که بندر آقینه را به شهر اندخوی ولایت فاریاب وصل کرده است.

هم‌چنان، ایستگاه خط آهن آقینه در سال‌های اخیر توسعه داده شده و ایستگاه خط آهن اندخوی نیز در حال ساخت است که با تکمیل آن ظرفیت تخلیه‌وبارگیری و امکانات انتقالات از این مسیر افزایش چشم‌گیر می‌یابد.

بهره‌برداری از خط آهن افغانستان – ترکمنستان، امکان حمل و نقل منطقه‌ای را افزایش داده و برای ایجاد هماهنگی در شبکه‌های ترانسپورتی منطقه، اروپا و آسیا دارای اهمیت است.

بهره‌برداری معیاری و مؤثر از پروژه‌های خط آهن که شامل تاسیسات زیربنایی، ایستگاه‌ها، ساختمان‌های انجنیری و تاسیسات تخلیه و بارگیری است، نیازمند حفظ و مراقبت دوامدار و منظم می‌باشد.

از این‌رو، تیم تخنیکی اداره خط آهن مطابق پلان ریخته شده، از شروع افتتاح پروژه، به‌گونه روزانه، هفته‌وار و ماهوار از این پروژه حفظ و مراقبت کرده و زمینه سیر و حرکت مصون و بدون سکتگی قطار‌های خط آهن را، فراهم کرده است.

این اداره تلاش دارد که همزمان با توسعه پروژه اتصالی و تجارتی خط آهن آقینه، از تأسیسات موجود آن به‌درستی نگهداری نماید تا شرایط استفاده دوامدار و مصون آن مساعد باشد.