ارگ ریاست جمهوری افغانستان در پاسخ به اظهارات جو بایدن، یکی از داوطلبان نامزدی حزب دموکرات امریکا در انتخابات پیش‌رو در این کشور در مورد افغانستان گفته است افغانستان به عنوان ملتی یک‌پارچه علیه ستم‌گری‌هایی مثل تهاجم شوروری، تروریسم" جنگیده و ایستادگی کرده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در پاسخ به اظهارات جو بایدن، یکی از داوطلبان نامزدی حزب دموکرات امریکا در انتخابات پیش‌رو در این کشور در مورد افغانستان گفته است افغانستان به عنوان ملتی یک‌پارچه علیه ستم‌گری‌هایی مثل تهاجم شوروری، تروریسم” جنگیده و ایستادگی کرده است.

جو بایدن روز گذشته در یک مناظره تلویزیونی با سایر داوطلبان نامزدی حزب دموکرات گفت: درباره افغانستان باید بگویم، من کاملا مخالف ایده ملت‌سازی در افغانستان بودم و هستم. ممکن نیست که آن کشور متحد شود، هیچ امکان ندارد که آن کشور یکپارچه شود.

صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفت: اکنون نیز افغانستان در خطوط مقدم قرار دارد تا کشورهای دیگر مصون باشند. افغانستان در بیست سال گذشته با چندین گروه تروریستی از جمله گروه داعش، گروه طالبان و … جنگیده است.

در حال حاضر نیز افغانستان با چندین گروه تروریستی در مناطق مختلف کشور در گیر جنگ است و بیشترین قربانی را در این راستا داده است تا کشورهای دیگر از هر نوع حادثه تروریستی در امان باشد.

در همین حال، رولاند کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز در صفحه توییترش نوشته است که مردم افغانستان قادر به ملت‌سازی هستند و می‌توانند پیرامون ارزش‌ها و اهداف صلح‌آمیز شان متحد شوند. کوبیا در ادامه نوشته است: اتحادیه اروپا به ملت‌سازی در افغانستان باور دارد و افتخار می‌کند که در این راستار همکاری می‌کند.

شهروندان افغانستان در طول ده سال گذشته برای ایجاد صلح و آرامش در این کشور همواره یک‌صدا بلند کردند و گفته اند که منافع افغانستان را تنها یک ملت واحد می‌تواند بر آورده نماید. به باور آگاهان، پروسه صلح یکی از این دست نمونه‌هاست که جهان در پنج سال گذشته آن را شاهد بوده است.

همچنین وحید عمر، مشاور رییس‌جمهوری افغانستان در امور روابط عمومی و استراتژیک نیز در واکنش به سخنان بایدن گفته است که افغانستان نیازی به ملت‌سازی ندارد چرا که برای قرن‌ها یک ملت بوده است. عمر نوشت: ما شما را برای یکپارچه ساختن کشور نیاز نداشتیم. ما کشوری یکپارچه بوده‌ایم. شما آمدید تا تروریسم بین‌المللی را شکست بدهید که به نفع همه ماست.

در همین حال شماری هم اظهارات بایدن را مطابق با واقعیت‌های سیاسی و اجتماعی افغانستان آغاز یک گفتمان در مورد ملت‌سازی خوانده‌اند. از جمله رامین انوری، کنشگر اجتماعی در بخشی از یک پست فیسبوک خود نوشت: این‌که ادعا می‌کنیم ما هزاران سال ملت بوده‌ایم و هستیم، یا نمایان‌گر شناخت ضعیف ما از ساختارهای قدرت در افغانستان است و یا این‌که نشان می‌دهد برای استمرار منافع خود، به عمد چشم از واقعیت می‌پوشیم؛ دلیل هر کدام باشد، هر دو برای آینده این سرزمین ویرانگر است.

بایدن چند ماه پیش نیز در یک مناظره انتخاباتی حزب دموکرات گفته بود: افغانستان درست‌شدنی نیست. بایدن در این مناظره با اشاره به تجربیات خود درباره افغانستان افزود: “وقتی که پاکستان سه ولایت افغانستان را در شرق کشور کنترل می‌کند. افغانستان را نمی‌توانیم درست کنیم. درست شدنی نیست.

معاون سابق ریاست جمهوری امریکا پیشنهاد کرده بود که نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شوند و در عوض پاکستان پایگاهی برای این سربازان در اختیار امریکا بگذارد تا واشنگتن بتواند به جلوگیری از حملات تروریستی از افغانستان به آمریکا ادامه بدهد.

بایدن گفت: نیروهای امریکایی می‌توانند با پرواز از این پایگاه‌ها “عملیات ضدتروریستی” خود را در افغانستان ادامه دهند. جنگ افغانستان و حضور نیروهای امریکایی در این کشور، یکی از موضوعات مورد بحث در انتخابات ریاست جمهوری امریکا است.

اظهارت بایدن در حالی مطرح می‌شود که پاکستان خود به پناگاه تروریستان تبدیل شده است. بایدن مگر فراموش کرده است که رهبر شبکه القاعده در پاکستان کشته شد. این نامزد حزب دموکرات‌ها میداند که حضور نیروهای امریکایی در افغانستان برای مبارزه با تروریزیم جهانی است و سربازان کشور برای تامین امنیت کشورشان در افغانستان با تروریزیم جهانی در گیر جنگ است.

شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان در حال حاضر ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار نفر است. مقام‌های آمریکایی حدود دو ماه پیش گفته بودند که ممکن است روند خروج هزاران سرباز آمریکایی از افغانستان “به زودی” آغاز شود. مذاکره کنندگان آمریکا و طالبان برای رسیدن به توافقی در تلاش هستند که به آمریکا اجازه می‌دهد هزاران سرباز خود را از افغانستان خارج کند.

  • نویسنده : نسرین متین