در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در مورد افغانستان قطعنامه‌ای با اتفاق آرا به تصویب رسیده است که از گسترش «جرایم سازمان یافته و گروه‌های تروریستی» در این کشور تحت حکومت طالبان ابراز نگرانی شدید کرده است. زابا کروسی، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در این جلسه زندگی مردم در افغانستان تحت تسلط […]

در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در مورد افغانستان قطعنامه‌ای با اتفاق آرا به تصویب رسیده است که از گسترش «جرایم سازمان یافته و گروه‌های تروریستی» در این کشور تحت حکومت طالبان ابراز نگرانی شدید کرده است.

زابا کروسی، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در این جلسه زندگی مردم در افغانستان تحت تسلط گروه طالبان را شبیه «آخرالزمان» توصیف کرد. او در جلسه کامل مجمع عمومی در مورد افغانستان که روز پنجشنبه دایر شد، گفت: «جرایم سازمان یافته و سازمان‌های تروریستی بار دیگر در حال رشد‌اند. افغانستان با چالش‌های پیچیده و درهم تنیده‌ای روبه‌روست، طالبان نشان داده که یا قادر نیست یا نمی‌خواهد با این چالش‌ها را حل کند.»

این مقام سازمان ملل از کشورها خواست تا کمبود ۲.۳ میلیاردی بودجه درخواستی ۴.۴ میلیارد دلاری این سازمان را برای کمک به افغانستان متعهد شوند. پس از بحث‌های نمایندگان کشورها، این قطعنامه با ۱۱۶ رای موافق مجمع عمومی و ۱۰ رای ممتنع از جمله بلاروس، بروندی، چین، کره شمالی، اتیوپی، گینه، نیکاراگوئه، پاکستان، روسیه و زیمبابوه به تصویب رسید.

این مقام سازمان ملل گفت کمک جامعه جهانی به افغانستان را «یک ضرورت اخلاقی و ضرورت عملی» برای «همه‌شمولی و صلح پایدار» خواند. قطعنامه سازمان ملل نگرانی عمیق خود را از روند فعلی در افغانستان از زمانی که طالبان تسلط پیدا کرده، ابراز کرده است.

در همین حال قطعنامه از طالبان می‌خواهد تمام معاهدات، میثاق‌ها یا کنوانسیون‌های دوجانبه یا چندجانبه را که افغانستان قبلا آن را امضا کرده است، رعایت کرده و به ‌آن کاملا احترام بگذارد.

من بار دیگر خواستار حمایت از حقوق و آزادی های اساسی همه افغان ها به ویژه زنان و دختران هستم. آقای کوروسی از طالبان خواست تا امنیت همه افغان ها را – بدون در نظر گرفتن جنسیت، قومیت، مذهب یا سیاست – از خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی و ارسال بدون مانع کمک ها تضمین کنند.

در میان بحران اقتصادی، او به این واقعیت تکان دهنده اشاره کرد که مواد مخدر بزرگترین بخش در کشور را تشکیل می دهد، زیرا دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد رشد 32 درصدی در کشت غیرقانونی تریاک را فاش کرد. ما می دانیم که این داروها به کجا ارسال می شوند. و ما می دانیم که چه کسانی از این داروها سود می برند. تهدید ناشی از قاچاق مواد مخدر با تهدید تروریسم، امنیت منطقه ای و جهانی مرتبط است.

  • نویسنده : فخریه نادری
  • منبع خبر : آژانس خبری سفیر