محمد اشرف غنی رئیس جمهور، صبح امروز در رأس هیات عالی رتبۀ دولتی به منظور ابراز همدردی و غمشریکی به خانواده های آسیب دیدۀ سیلاب های اخیر ولایت پروان، به شهر چاریکار مرکز آن ولایت سفر کرد. رئیس جمهور و هیات همراه اش هنگام عزیمت به شهر چاریکار مورد استقبال والی و سایر مسئولین ولایت […]

محمد اشرف غنی رئیس جمهور، صبح امروز در رأس هیات عالی رتبۀ دولتی به منظور ابراز همدردی و غمشریکی به خانواده های آسیب دیدۀ سیلاب های اخیر ولایت پروان، به شهر چاریکار مرکز آن ولایت سفر کرد. رئیس جمهور و هیات همراه اش هنگام عزیمت به شهر چاریکار مورد استقبال والی و سایر مسئولین ولایت پروان و بزرگان و اعضای شورای ولایتی، قرار گرفت.
ابتدا رئیس جمهور غنی در حالیکه از سوی امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری، داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی، شماری از وزرا، وزیر دولت در امور مبارزه با حوادث، الماس زاهد مشاور مقام عالی ریاست جمهوری، رئیس عمومی حمایوی و عملیاتی ارگ ریاست جمهوری و والی پروان همراهی می گردید، از مناطق سیلاب زده در شهر چاریکار دیدن کرد.
سپس رئیس جمهور و هیات همراه اش طی مراسمی با خانواده های شهدا و سایر آسیب دیدگان سیلاب های اخیر ولایت پروان، دیدار نمود.
در این دیدار، ابتدا فضل الدین عیار والی پروان ضمن تشکر از غمشریکی رئیس جمهور و هیات همراه اش و مواظبت و توجه دوامدار رئیس جمهور، معاون اول ریاست جمهوری و ارگان های ذیربط در قسمت رسیدگی به متضررین، گفت که در اثر جاری شدن سیلاب های اخیر در پروان، ۱۵۷ تن به شهادت رسیدند و ۹۲۷ منزل مسکونی به گونۀ کامل و یا قسماً تخریب شده است.
وی با بیان اینکه جاری شدن سیلاب ها باعث فاجعۀ عمیق و دردآور شد، از همکاری نیروهای امنیتی و دفاعی مستقر در ولایت پروان که به اسرع وقت به خاطر نجات آسیب دیدگان و بیرون کشیدن پیکرهای شهدا اقدام کردند، تشکر نمود و خواهان کمک های بیشتر در زمینه فراهم کردن سرپناه و احیای زمین های گردید که در اثر این سیلاب ها تخریب شده اند.
سپس امین الله شکوری رئیس شورای ولایتی پروان و جاوید حنفی به نمایندگی از مردم این ولایت صحبت کردند و ضمن تشکر از غمشریکی رئیس جمهور و معاون اول ریاست جمهوری، خواهان رسیدگی بیشتر به متضررین سیلاب های اخیر در این ولایت، تهداب گذاری مرکز تحقیقی امام ابوحنیفه و ایجاد یک باب دارالعلوم در این ولایت شدند.
در این دیدار محمد الماس زاهد مشاور مقام عالی ریاست جمهوری نیز صحبت کرد و ضمن تشکر از ادارات ذیربط، گفت که کمک ها به موقع برای آسیب دیدگان سیلاب ها در پروان از سوی دولت، جامعه بین المللی و مردم خیّر رسیده است، اما مشکل اساسی آسیب دیدگان، نبود سرپناه می باشد که باید یک حساب مشخص برای اعمار سرپناه باز شود.
بعداً امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور صحبت کرد و ضمن تسلیت و غمشریکی به آسیب دیدگان، از زعامت مدبرانۀ رئیس جمهور که در لحظۀ نخست حادثه جاری شدن سیلاب ها، تفویض صلاحیت کرد تا وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث بتواند با دست باز به نقاط آسیب پذیر کشور رسیدگی به موقع نماید، تشکر نمود.
وی گفت که زیربناها در پروان موضوع اساسی است که نفع آن به تمام مردم می رسد، کانال پروان شاهرگ اقتصاد روستایی این ولایت می باشد که واحد حمایوی و عملیاتی ارگ ریاست جمهوری، به خاطر پاک کاری آن کار را آغاز کرده است.
معاون اول رئیس جمهور گفت: کمک اضطراری که عبارت از آب، نان و البسه می باشد، صورت گرفته است و چیزیکه تا هنوز فراهم نشده، سرپناه می باشد. با پلان های که دولت روی دست دارد، در این قسمت نیز توجه صورت می گیرد.
رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت های آنان، مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده های آسیب دیده ابراز کرده، گفت: امروز تمام مردم افغانستان می گویند که ما از پروان هستیم. درد پروان، تنها درد پروان نیست، درد افغانستان و هر افغان می باشد.
وی ابراز امیدواری کرد که پروان همانگونه که در حوادث دیگر موفق بوده است، از این حادثه نیز موفقانه عبور خواهد کرد.
رئیس جمهور تصریح کرد: امروز دیدیم که این نیروهای شجاع و دلیر ما ظرفیت ساختن را نیز دارند و بالای نیروهای امنیتی و دفاعی سرمایه گذاری جریان دارد و بیشتر نیرومند خواهند شد و همچنان روی قوای کار اردو، سرمایه گذاری صورت می گیرد.
رئیس جمهور غنی از وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث تشکر کرد که به تمام ولایات آسیب دیده رسیدگی نموده و عمق درد پروان، لحظۀ موجب نشده که از رسیدگی به آسیب دیدگان سیلاب ها در سایر نقاط کشور، کوتاهی نموده باشد.
رئیس جمهور گفت که به وزارت مالیه هدایت صادر شده تا در قسمت بودجه رسیدگی به حوادث توجه نماید و واحد حمایوی و عملیاتی ارگ ریاست جمهوری ۹۰ میلیون افغانی بخاطر پاک کاری کانال پروان پیشنهاد نموده، کار بالای آن جریان دارد و این اداره در ۳۴ ولایت کشور با سرعت عمل کارهای عمرانی را پیش می برد.
رئیس جمهور به ادارات مربوطه هدایت داد که بررسی واضح شان را از مدیریت سیلاب ها انجام دهند و در این زمینه باید یک بسیج سرتاسری مردم به میان آید. همچنان به وزارت مالیه هدایت داد که در بودجه وسط سال، وجوۀ مالی برای ایجاد مرکز تحقیقی امام ابوحنیفه را مدنظر بگیرد.
رئیس جمهور کشور با بیان اینکه مدیریت آب های پروان و مدیریت زمین در این ولایت باید در یک چارچوب اساسی انجام شود، گفت که تا یک هفتۀ دیگر تمام دستگاه دولتی ابعاد حوادث سیلاب های اخیر را بررسی خواهد کرد، تا با یک طرح منسجم در این خصوص رسیدگی بیشتر صورت گیرد.

  • نویسنده : نسرین متین
  • منبع خبر : هفته نامه سفیر