نخست‌وزیر جدید تونس با سیلی از انتقادات از سوی ائتلاف‌های قلب تونس، الدستوری الحر، ائتلاف الکرامه و برخی نامزدهای مستقل روبروست و محور این انتقادات درباره دو تابعیتی بودن الفخفاخ و برخی وزرای وی و نیز حضور برخی اشخاص وابسته به نظام زین العابدین بن علی رییس‌جمهور پیشین تونس است.

الیاس الفخفاخ صبح امروز پنجشنبه با کسب ۱۲۹ رأی موافق، ۷۷ رأی مخالف و یک رأی ممتنع، رأی اعتماد پارلمان این کشور را به عنوان نخست وزیر دولت جدید تونس انتخاب شد. بر اساس گزارش روزنامه «العربی الجدید»، جلسه پارلمان برای رأی اعتماد به دولت حدود پانزده ساعت طول کشید و دولت الفخفاخ کمترین میزان رأی موافق در بین هفت دولت اخیر این کشور از ناآرامی‌های سال ۲۰۱۱ تا کنون را کسب کرد.
پس از آنکه الحبیب الجملی نامزد النهضه نتوانست رأی اعتماد پارلمان را کسب کند قیس سعید رییس‌جمهور تونس در ۲۰ جون گذشته رسما الفخفاخ را مأمور تشکیل کابینه کرد. در ادامه این گزارش آمده: علی‌رغم رایزنی‌های ماراتنی الفخفاخ و امیدواری وی به کسب ۱۶۰ رأی، وی تنها با کسب ۱۲۹ رأی توانست رأی اعتماد بگیرد.
العربی الجدید افزود، نخست‌وزیر جدید تونس با سیلی از انتقادات از سوی ائتلاف‌های قلب تونس، الدستوری الحر، ائتلاف الکرامه و برخی نامزدهای مستقل روبروست و محور این انتقادات درباره دو تابعیتی بودن الفخفاخ و برخی وزرای وی و نیز حضور برخی اشخاص وابسته به نظام زین العابدین بن علی رییس‌جمهور پیشین تونس است.
چهارشنبه هفته گذشته، سرانجام تونس شاهد تشکیل کابینه جدید بود. الفخفاخ اعلام کرد که کابینه او متشکل از ائتلافی گسترده است که شامل احزاب و طیف‌های مختلف سیاسی می‌شود. او تأکید کرد که این کابینه بر اساس یادداشتی توافقی شکل گرفته که هدفش تضمین ثبات، احیای امید و اعتماد به مردم است.

  • نویسنده : زهرا یوسفی
  • منبع خبر : اِن بی سی