وزارت صحت عامه با نشر خبرنامه‌ی امروز جمعه (۹ عقرب) اعلام کرد که در یک شبانه روز گذشته، ۱۶۹ نمونۀ مشکوک به ویروس کرونا در لابراتوارهای این وزارت آزمایش شده که نتایج آزمایش ۶۶ مورد آن مثبت تشخیص شده است. با ثبت موارد جدید، شمار مبتلایان کرونا در افغانستان به ۴۱ هزار و ۳۳۴ نفر […]

وزارت صحت عامه با نشر خبرنامه‌ی امروز جمعه (۹ عقرب) اعلام کرد که در یک شبانه روز گذشته، ۱۶۹ نمونۀ مشکوک به ویروس کرونا در لابراتوارهای این وزارت آزمایش شده که نتایج آزمایش ۶۶ مورد آن مثبت تشخیص شده است. با ثبت موارد جدید، شمار مبتلایان کرونا در افغانستان به ۴۱ هزار و ۳۳۴ نفر افزایش یافته است. وزارت صحت عامه گفته است طی شبانه روز گذشته، ۱۶ نفر بهبود یافته اند. به این ترتیب شمار بهبودیافتگان در کشور به ۳۴ هزار و ۲۵۸ نفر رسیده است.
همچنان این وزارتخانه می‌گوید که در یک شبانه روز گذشته، یک بیمار کرونایی در اثر ابتلا به بیماری‌ جان خود را از دست داده‌اند. شمار جان باختگان ناشی از کرونا در افغانستان به یک هزار و ۵۳۳ نفر رسیده است. تاکنون شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در جهان به ۴۵ میلیون ۱۸ هزار ۳۵۴ نفر رسیده است. امریکا از لحاظ تعداد مبتلایان به کرونا در جایگاه اول جهان قرار دارد. تاکنون در این کشور ۹ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۷۶۷ مورد ابتلا به کرونا ثبت شده است.
تاکنون یک میلیون و ۱۸۱ هزار و ۲۷ بیمار مبتلا به کرونا در سراسر جهان جان باخته و در مجموع بیش از ۳۲ میلیون نفر نیز بهبود یافته‌اند. روند درمان بیش از بیش بقیه مبتلایان در جهان همچنان ادامه دارد.

در تاریخ ۳۱ دسمبر سال ۲۰۱۹ ، مقامات چینی به سازمان جهانی صحت از شیوع ذات الریه ناشناخته در شهر ووهان در بخش مرکزی این کشور (ولایت هوبی) اطلاع دادند. کارشناسان دریافتند که عامل ایجاد کننده این بیماری ویروس جدید کرونا است، بعداً این بیماری رسماً کووید-۱۹ نامگذاری شد. در تاریخ ۱۱ ماه مارچ سال روان، سازمان جهانی صحت اعلام کرد که کووید-۱۹ به یک بیماری همه‌گیر به سطح جهان تبدیل شده است.

  • نویسنده : مسیح اسلام خیل