این قانون تقریبا شبیه قانون "استرداد مجرمین هنگ‌کنگ" به سرزمین اصلی چین است که در سال گذشته و به دلیل اعتراضات طولانی‌ مدت و گسترده مردم هنگ‌کنگ لغو شد. این اعتراضات کمی بعد به جنبش دموکراسی‌خواهی قلمرو هنگ‌کنگ تبدیل شد.

دولت منطقه هنگ‌کنگ با اشاره به جرائم جدید اعلام کرد که شعار محبوب استقلال هنگ‌کنگ، انقلاب زمان ما جرم تلقی شده و مصداق تجزیه‌طلبی یا براندازی است. قانون جدید و جنجالی هنگ‌کنگ با نام قانون جدید امنیت ملی اخیرا در بجینگ به تصویب رسیده است.

به نقل از رویترز، این شعار در تظاهرات‌ شنیده و روی پلاکاردها دیده می‌شود. مردم هنگ‌کنگ این شعار را روی دیوارها، کیف و کوله و هر جای ممکن دیگر در منطقه تحت کنترل چین نیز نوشته یا نصب می‌کنند. یک معترض دولت هنگ‌کنگ پرچمی با شعار ” استقلال هنگ‌کنگ، انقلاب زمان ما” را در تظاهرات “مونگ کنگ” در “هنگ‌کنگ” دست دارد.

بیانیه دولت در مورد این شعار و قانون جدید امنیتی چین برای هنگ‌کنگ نگرانی در مورد آزادی سرمایه‌های مالی در این منطقه را تشدید کرده است. رویترز در گزارشی دیگر در این باره نوشت: دولت چین پس از چند هفته در غروب روز سه‌شنبه هفته گذشته جزییات قانون امنیتی جدید را اعلام کرد که با کاهش آزادی‌های سیاسی و محدود کردن خودگردانی هنگ‌کنگ، این ناحیه را به سوی استبداد سوق می‌دهد.

اولین واکنش داخلی به این قانون چینی، تجمع گسترده مردم ناحیه هنگ‌کنگ و اعتراضات آنها بود. روز چهارشنبه و همزمان با بیست‌و‌سومین سالگرد انتقال حکومت هنگ‌کنگ از انگلیس به چین، گروهی برای اعتراض در هنگ‌کنگ به خیابان‌ها رفتند. پولیس حدود ۳۷۰ نفر را در این تظاهرات دستگیر کرد که ۱۰ نفر از آنها با توجه به مفاد قانون جدید دستگیر شدند. پولیس با شلیک گاز فلفل و گلوله‌های پلاستیکی مردم را متفرق کرد.

با توجه به قانون جدید امنیتی هنگ‌کنگ که در پارلمان بجینگ تصویب شده از این پس جرایمی نظیر جدایی‌طلبی، همکاری با قدرت‌های خارجی و براندازی مجازاتی طولانی مدت مانند حبس ابد دارد. این قانون همچنین اجازه می‌دهد تا نهادهای امنیتی چین در قلمرو هنگ‌کنگ به اجرای نظم کمک کنند و مجرمان هنگ‌کنگی برای محاکمه به چین منتقل خواهند شد.

این قانون تقریبا شبیه قانون “استرداد مجرمین هنگ‌کنگ” به سرزمین اصلی چین است که در سال گذشته و به دلیل اعتراضات طولانی‌ مدت و گسترده مردم هنگ‌کنگ لغو شد. این اعتراضات کمی بعد به جنبش دموکراسی‌خواهی قلمرو هنگ‌کنگ تبدیل شد.

خبرگزاری شینهوا، با ابراز نگرانی از تحدید آزادی بیان در هنگ‌کنگ نوشت: پکن یکی از اعضای کادر کمونیست را که پیشتر در جریان سرکوب تظاهرات سال ۲۰۱۱ میلادی در روستایی در جنوب چین نقش داشته است، به عنوان رییس دفتر امنیت ملی هنگ‌کنگ انتخاب کرده است.

“ژنگ یانشیونگ” ۵۷ ساله که اخیراً عنوان دبیرکلی کمیته حزب کمونیست را در ولایت “گوانگ‌دونگ” برعهده داشت، به سمت رییس اداره امنیت ملی هنگ‌کنگ منصوب شده است. این فرد قبلا در یک مرکز پررونق اقتصادی در ناحیه مرزی هنگ‌کنگ کار می‌کرد. “ژنگ یانشیونگ” در یک نشست داخلی دولتی در سال ۲۰۱۱ رسانه‌های خارجی را “فاسد” نامید.

براساس قانون امنیتی جدید هنگ‌کنگ که چینی‌ها برای هنگ‌کنگی‌ها تصویب کرده‌اند، آژانس امنیت ملی هنگ‌کنگ می‌تواند اقداماتی فراتر از قوانین محلی در این منطقه انجام دهد. ماموران این آژانس می‌توانند مظنونین را در سراسر هنگ‌کنگ دستگیر کنند و آنها را به دادگاه‌های تحت کنترل چین در سرزمین اصلی بفرستند. این ماموران امتیازات ویژه‌ای دارند. برای مثال مقامات محلی هنگ‌کنگ دیگر امکان بازرسی وسایل نقلیه آنها را ندارند. سرزمین اصلی چین عموماً مناطق اداری ویژهٔ هنگ‌کنگ و ماکائو را شامل نمی‌شود.

مخالفان دولت محلی هنگ‎کنگ بر این باورند که تصویب قانون امنیتی جدید از سوی بجینگ به معنای پایان اصل “یک کشور، دو نظام” است. پس از الحاق هنگ‌کنگ به چین قرار بود که منطقه هنگ‌کنگ بر اساس این اصل اداره شود. ساکنان هنگ‌کنگ در ۲۳ سال گذشته از آزادی‌هایی بهره برده‌اند که شهروندان سرزمین اصلی چین از آن محروم بودند.

  • نویسنده : نسرین متین
  • منبع خبر : رویترز