گروه طالبان به تاریخ ۱۵ حمل اعلامیه خبری را به نشر رساندند و از دولت افغانستان خواستند تا عملیات نظامی را در ولایات بدخشان و قندهار متوقف کند. گروه طالبان در این اعلامیه گفته است که عملیات نظامی در این استان‌ها برخلاف توافق صلح این گروه با دولت امریکا است. گروه طالبان معتقد است که […]

گروه طالبان به تاریخ ۱۵ حمل اعلامیه خبری را به نشر رساندند و از دولت افغانستان خواستند تا عملیات نظامی را در ولایات بدخشان و قندهار متوقف کند. گروه طالبان در این اعلامیه گفته است که عملیات نظامی در این استان‌ها برخلاف توافق صلح این گروه با دولت امریکا است. گروه طالبان معتقد است که در این عملیات نیروهای ناتو نیز از طریق هوا، نیروهای امنیتی افغان را حمایت کرده است.

این اعلامیه که در توییتر داکتر نعیم سخنگوی دفتر قطر گروه طالبان هم به نشر رسیده، با واکنش زیادی مواجه شده است. اکثریت کسانی که این اعلامیه را دوباره در توییتر نشر کرده‌اند، نوشته‌اند که طالبان چه زمانی به توافق صلح یا حتی به روند صلح متعهد بوده که حالا توافق را علم می‌کند.

سراسیمگی و واکنش سریع طالبان در قبال عملیات نظامی نیروهای امنیتی افغان نشان می‌دهد که این گروه در تنگنای نبرد با دولت افغانستان گیر افتاده‌اند. مقام‌های دولت افغانستان قبل از این گفته بودند که دیگر در حالت دفاع فعال قرار نگرفته و علیه گروه طالبان دست به عملیات خواهند زد. به‌تازگی حیات‌الله حیات، سرپرست وزارت داخله هم گفته است که طالبان در حال تدارک حملات گسترده علیه مواضع دولتند.

به نظر می‌رسد این عملیات، پیش‌دستی دولت برای خنثی‌سازی حملات گروه طالبان باشد.
به نظر می‌رسد دولت افغانستان به این زودی عملیات نظامی خود را پایان ندهد و مناطق بیشتری را که در کنترل طالبان بود از آن‌ها پس بگیرد. این مسئله می‌تواند در نشست استانبول برای دولت به‌عنوان یک امتیاز حساب شود.